Neden Orjinal Segman Kullanmalıyım ? 

Makine elemanlarında motorlarda sıklıkla göreceğiniz segmanlar silindir ile piston arasındaki sızdırmazlığı destekleyen halka biçimindeki parçalar olarak bilinmektedir. Takım halinde ve pek çok çeşidi bulunan segmanlar iyi derecede gaz sızdırmazlığı sağladığından yanmış gazların kartere dolmasını da engelleyebilmektedir. Hava ile yakıt karışımındaki sıkıştırılmadan kaynaklanan sızıntıyı da önleyen segmanlar ATEŞ SEGMANLARI kompresyon segmanları ve yağ segmanları olarak ÜÇE ayrılır. Çalışma prensibinde silindir yüzeyindeki yağları sıyırarak yanmasını önleme işlevi bulunan segmanlar motor mekanizmasının önemli parçasını oluşturur. Ayrıca pistondaki ısıyı da silindire geçiren segmanlar pistonun soğumasını da sağlamak da görevleri arasında bulunmaktadır. Pistonu silindire alıştırmanın zor olacağından özellikle pistonlu makinelerde segman ve çeşitleri kullanılmaktadır. Pistonlu buhar makineleri, patlamalı ve yanmalı motorlar gibi makine elemanlarında segmanlar hayati önem taşıyabilmektedir.

Orijinal parça üreticileri tarafından üretilen segmanların tüm çeşitleri Dizayn esasına göre yapılmaktadır. Üretim esnasında top damgası yerleştirmiş olan üretici firma segmanı MONTAJDA kolaylık sağlamaktadır. Top damgalı segmanları takmak istediğinizde damgalı yüzeyi piston tepesine doğru bakacak şekilde kanala monte edebilirsiniz. Penseye benzeyen bir el aleti de bulunan alet sayesinde segman sökme takma işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle makine elemanlarıyla uğraşan kişilerin segman pensesi tercih etmesi tavsiye edilir. Segman pensesinin de segman çeşitlerine göre kullanıma uygun değişik tipleri bulunmaktadır. makinelerin piston veya hidrolik ekipmanları arasında segmanlar ve çeşitleri önemli bir yer tutmaktadır.

Segman Nedir ve Tanıtımı ?

Makine elemanları arasında bulunan segman halka biçiminde motor pistonlarına yerleştirilerek kullanılan ve yağ-gaz sızıntısını önlemeye yarayan metal parçalardır. Sızdırmazlık, ısı transferi, yağ sarfiyatının kontrol altında tutulması gibi fonksiyonları bulunan segmanlar kullanım amacına göre farklı modelleriyle üretilmektedir. Sızdırmazlık amacı için kullanılan segmanlar ağzı kesilmiş ve halka biçimindedir. İçten yanmalı motorlarda kullanılan segman yanma sonucunda meydana gelen ısı enerjisini mekanik enerjiye çevirebilmektedir. Ayrıca silindirlerin yüzeyindeki yağın sıyrılmasını da sağlayan segmanlar pistondaki ısının silindire geçirimini sağlayarak pistonun soğumasını desteklemektedir. Isı transferi yolu ile makinenin sorunsuz olarak sistemli bir şekilde çalışması segmanlar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Pistonlu tüm makinelerde segmanların çalışma fonksiyonları önemli bir yer tutmaktadır.